En doğal ürünlerin adresi / Birgun.net

Gülsen Candemir İzmir / Birgun.net
Haberin Orjinal Linki
Haberin Orjinalini okumak için tıklayın…

birgunnet En doğal ürünlerin adresi / Birgun.net

Bu yıl İzmir’de ilki gerçekleştirilen Ekolojik Ürünler Fuarı’nda Kuşadası Kirazlı Ekolojik Yaşam Derneği standı, katılımcılardan yoğun ilgi gördü.
Ekolojik gıdaların yanı sıra ekolojik giysi, oyuncak ve gübrenin sergilendiği fuarda altı yıldır tamamı ekolojik olan ürünlerini tanıtan Kirazlı Köylüleri, tüm doğa severleri ve köy hayatının en doğal ürünlerini tatmak isteyenleri köylerine davet ediyor. Gazetemize projenin başlangıç nedenlerini ve köyde yarattığı değişimi aktaran Kirazlı Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Nihat Fırat, projenin hayata geçmesi ile önceden sadece evi için üretim yapan ve zamanının çoğunu evde geçiren kadınların şimdi üreten ve kazanan kadınlar haline geldiğini söyledi.
Kapitalist sistemin global küçük aile tarımına yönelik ciddi saldırıları olduğunu ve yasal düzenlemelerle küçük tarımın bitirilerek tamamen çiftlikleşmeye gidilmek istendiğini belirten Fırat, projenin çıkış noktasını aktardı. Fırat şunları söyledi: “Yöresel köy türleri, bio ve gen çeşitliliğinin korunmasını amaçladık. Yılın 12 ayında ekolojik ürün elde ediyoruz. Son 2 yılda Almanya’ya 60 ton üzüm, İngiltere’ye de 20 ton kiraz gönderdik. Diğer ülkelerle de ihracat için görüşmelerimiz sürüyor.”
Köydeki 250 hanenin ellisinin ekolojik tarımla ürün elde ettiğini söyleyen Fırat, diğer köylülerin ürünü satamama kaygıları olduğunu, ihracatın sorunsuz gerçekleşmesi ile bu kaygıların da giderilmeye başlandığını söyledi. Ekolojik tarımla en çok kadınların uğraştığını ve bunun da onları geliştirdiğini söyleyen dernek başkanı, kadınların şimdi ekolojik tarım hakkında kitap yazabilecek kadar bilgi sahibi olduğuna dikkat çekti. Ekolojik ürünlere ulaşmak isteyen ve köy hayatının en doğal ürünlerini tatmak isteyenleri Kirazlı Köyüne davet eden Fırat, genetiği değiştirilmiş ürünlere karşın doğal besinlere ulaşmanın mümkün olduğunu belirtti.

En doğal ürünlerin adresi / Birgun.net